|
Zabytki
pow. Wlodawskiego
Hanna
 Od XVII w. nalezala do rodu Radziwillów, w XVIII w. weszla w sklad "panstwa slawatyckiego". Polozona jest na lewym brzegu Bugu, otoczona podmoklymi lakami i rozlewiskami laczacymi sie z rzeczka Zielawa.>
Drewniana, dawna cerkiew parafialna greckokatolicka p.w. Apostolów sw. Piotra i Pawla oraz sw. Dymitra Meczennika wzniesiona w latach 1739-1742 z fundacji Radziwillów. W 1945r. stala sie kosciolem rzymskokatolickim. XVIII-wieczne wyposazenie wnetrza kosciola tworza: krucyfiks, prospekt organowy i chór muzyczny, unikatowa polichromia malowana na plótnie naklejonym na deski przedstawiajaca sceny religijne w oprawie ilu-zjonistycznej architektury oraz malowany przed 1739 r. obraz Matki Boskiej Hanskiej.
Obok dzisiejszego kosciola znajduje sie owalny, otoczony parkanem cmentarz cerkiewny. Od frontu dawnej cerkwi usytuowana jest drewniana dzwonnica z 1739 r., wewnatrz której znajduja sie fragmenty snycerki z XVIII w. oraz fragmenty kilkunastu lichtarzy drewnianych i cynowych.
Murowana kapliczka z 1791 r., wzniesiona na pamiatke misji bazylianskiej z rzezba Najswietszej Marii Panny Niepokalanego Poczecia, dluta Tadeusza Szkodzinskiego. Wewnatrz niej znajduje sie krucyfiks datowany na 1791 r.
Przy drodze z Wlodawy do Slawatycz znajduje sie drewniana, kapliczka Swietego Józefa z XIX w., wewnatrz której znajduje sie rzezba sw. Józefa z Dzieciatkiem, z konca XVIII w. |
Hansk
Murowana dawna cerkiew prawoslawna z 1882 r., zamieniona w latach 20-tych XX w. na kosciól rzymskokatolicki p.w. Sw. Rajmunda. Wewnatrz kosciola znajduja sie oltarze z 1716 r. autorstwa Szymona Slowikowskiego, przeniesione w sto lat pózniej z kosciola w Krasnymstawie, krucyfiks z lat 30-tych XVIII w., XVIII- wieczne ornaty oraz barokowo- kla-sycystyczna chrzcielnica z konca XVIII w.
Figura Najswietszej Marii Panny Niepokala- Kosciól w Hansku nego Poczecia z XVIII w,
poczatkowo ustawiona poza terenem przycerkiewnego cmentarza, obecnie znajduje sie na dziedzincu kosciola.
Murowana kapliczka z przelomu XVIII-XIX w.
|
Hola
Drewniana cerkiew prawoslawna p.w. sw. Paraskiewy i sw. Antoniego Peczerskiego z 1702 r. z bogatym wyposazeniem XVIII i XIX- wiecznym.
Dzwonnica z 1900 r.
Niewielki skansen gromadzacy zabytki miejscowej kultury
materialnej, stare chalupy i zagrody wiejskie, przedmioty codziennego uzytku. Znajduje sie w nim wiatrak "Kozlak".
|
Horostyta
Drewniana cerkiew parafialna greckokatolicka p.w. Podwyzszenia Krzyza Panskiego zbudowana na poczatku XVIII w. W wyniku wielokrotnych prac remontowych przeprowadzonych w XIX w., zatarciu ulegly pierwotne stylowe cechy swiatyni. W 1875 r. zamieniona na cerkiew prawoslawna. W cerkwi znajduja sie, m.in.: póznoklasycystyczny ikonostas z 1880 r. ze wspólczesnymi mu ikonami, dwa oltarze boczne z I pol. XVII w., feretron z
pol. XVIII W. |
Kosyn
Murowany kosciól rzymskokatolicki p.w. Sw. Stanislawa Kostki z XIX w., dawna cerkiew prawoslawna w stylu bizantyjsko kla-sycystycznym z unikatowymi szatami liturgicznymi.
|
Lubien
Murowany kosciól parafialny p.w. sw. Mikolaja bpa wzniesiony w 1938 r. na miejscu dawnej cerkwi z czesciowo zachowanym wyposazeniem. W jego sklad wchodza m.in.: oltarz glówny datowany na okolo 1780 r., uzupelniony w pod koniec lat 20-tych XX wieku czesciami ikonostasu z 1851 r., dwa rokokowe krucyfiksy, gladki kielich z przelomu XVII i XVIII w., ornat z pol. XVIII w., zyrandol krysztalowy z przelomu XVIII i XIX w.
XIX-wieczny drewniany wiatrak "Kozlak" z zachowanym pierwotnym mechanizmem drewnianym.
|
Orchówek
Poaugustianski kosciól parafialny wraz z budynkami klasztornymi. Kosciól p.w. sw. Jana Jalmuznika, wzniesiony w latach 1770-1777 na skarpie doliny Bugu, wedlug proj. Pawla Fontany. Po kasacie zakonu w 1864 r. zostal zamieniony na cerkiew prawoslawna pozostal nia do 1914 r. Kosciolem parafialnym ponownie stal sie w 1931 r., od 1947 r. zarzadzany jest przez Ojców Kapucynów. W latach 1780-1799 wzniesiony zostal murowany, pietrowy klasztor, przylegajacy do kosciola, ulegl zniszczeniu wskutek osuniecia sie skarpy nadbrzeznej w 189Ir. Póznobarokowe wnetrze kosciola bylo pierwotnie ozdobione iluzjonisty czna polichromia z XIX w., zamalowana prawdopodobnie po 1887 r. Rokokowe wyposazenie pochodzi glównie z XVII, XVIII i XIX w. (np.: oltarz glówny z 1742 r., w nim cudowny obraz Matki Boskiej Orchowskiej Pocieszenia z przelomu XVI i XVII w), koronowanej szczerozlotymi koronami, poswieconymi przez Jana Pawla II w 1990 r.
|
Rózanka
Murowany, neogotycki kosciól parafialny p.w. Sw. Augustyna wzniesiony w latach 1908-1913 w miejscu wczesniejszej cerkwi. W kosciele znajduja sie, m.in. neogotycki oltarz z rzezbami Swietych Piotra i Pawla z pol. XVIII w., prospekt organowy z XVIII w., XVIII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciatkiem.
Zespól palacowy z XVIII w. ufundowany przez Ludwika Pocieja, od 1798 do 1945 r. rezydencja rodu Zamoyskich. Pierwotnie skladal sie z palacu, parku z brama, kordegarda i pawilonem oraz folwarku z czworobokiem zabudowan gospodarskich.
Murowany palac zostal wzniesiony wg projektu Józefa Pioli w 1716 r. Legenda glosi, ze sam car Piotr Wielki ufundowal budowe Palacu Ludwikowi Pociejowi, za jego wierna sluzbe. Po zakonczeniu I wojny swiatowej nie zdolano odrestaurowac Palacu, niektóre fragmenty wystroju architektonicznego i rzezbiarskiego przeniesiono do palacu mysliwskiego w Adampolu. Do chwili obecnej zachowaly sie tylko ruiny palacu oraz kamienna obudowa szkarpy od strony Bugu z dwupoziomowymi tarasami, w formie pólkolistych "bastionów".
Przekraczajac XIX-wieczna klasycystyczna brame parkowa zwiedzajacy wkraczaja na teren parku przypalacowego, w którym znajduje sie XIX-wieczny Pawilon w formie wiezy. Park stanowi pozostalosc XVIII-wiecznego ogrodu francuskiego, przeksztalconego na poczatku XIX w. w park angielski, prawdopodobnie przez szwajcarskiego ogrodnika Moeklina. Po dzis dzien rosna w nim drzewa, które pamietaja czasy swietnosci palacu. W poblizu bramy znajduje sie, przeznaczona dla strazy palacowej, kordegarda z XIX w.
XIX-wieczne zabudowania folwarczne, zgrupowane sa wokól prostokatnego dziedzinca. W ich sklad wchodza: 2 oficyny mieszkalne i dawna rzadcówka.
|
Sobibór - Stacja
Drewniana kaplica rzymskokatolicka p.w. Wniebowziecia Matki Boskiej wzniesiona po 1945 r. na miejscu wczesniejszej cerkwi greckokatolickiej, W jej wnetrzu znajduja sie zabytkowy, czesciowo dekompletowany, rokokowy oltarz glówny, drewniany paschal oraz drewniane lichtarze. |
Sobibór
Muzeum Bylego Hitlerowskiego Obozu Zaglady, bedace Filia Muzeum Pojezierza Leczynsko Wlodawskiego, ze stala ekspozycja przedstawiajaca historie obozu od 1942 do 1943 roku. W miejscu obozu znajduje sie tablica pamieci osób hitlerowskich represji, pomnik, ziemny kopiec.
|
Uhrusk
Murowany kosciól parafialny p.w. Sw. Jana Chrzciciela wzniesiony w latach 1676 -1678 w miejscu wczesniejszego. Kaplica zostala wzniesiona w 1728 r. jako mauzoleum rodzinne z fundacji Barbary z Podoskich Kazimierzowej Krzywczyckiej. Po gruntownej restauracji i podwyzszeniu murów w 1837 r. zatarciu ulegly cechy stylowe budowli. W sklad zabytkowego wyposazenia swiatyni wchodza: rokokowy krucyfiks z XVIII w., eklektyczny oltarz glówny z rzezbami z XVIII w., XVII wieczny obraz Sw. Antoniego Padewskiego z Dzieciatkiem w XVIII-wiecznej srebrnej sukience, drewniany prospekt organowy z XIX w., lawa kolatorska z XVIII w., monstrancja i pacyfikal z 1734 r. Obok kosciola znajduje sie póznoklasycystycznyczna murowana dzwonnica z konca XVIII wieku.
XIX-wieczna drewniana, kapliczka z kamienna rzezba Sw. Jana Nepomucena.
Murowana, klasycystyczno-bizantynska z neoromanskimi i neogotyckimi elementami architektonicznymi, prawoslawna cerkiew parafialna p.w. Wniebowziecia Najswietszej Marii Panny wzniesiona w 1849 r. Zabytkowe wyposazenie cerkwi stanowia: ikonostas z 1875 r. uzupelniony w 1960 r. ikonami z cerkwi w Zberezu, zwienczenie ikonostasu pochodzace z pol. XVIII w., mosiezny pacyfikal.
|
Wlodawa
Murowany, póznoba-rokowy KOSCIÓL p.w. sw. Ludwika wzniesiony w latach 1739-1780 z fundacji Ludwika i Antoniego Pociejów, Flemingów i Czartoryskich, wg projektu architekta Pawla Fontany. Pod swiatynia znajduja sie krypty grobowe zakonników. Wnetrze kosciola zdobi pózno-barokowa polichromia z XVIII w. uwazana za dzielo malarzy paulinskich: braci Antoniego i Wojciecha Dobrzenieckich z Jasnej Góry i Gabriela Slawinskiego. Polichromia wykonana technika al fresco, przedstawia, m.in.: cykl scen z zycia sw. Ludwika, sceny z Nowego Testamentu, iluzjonistyczne oltarze i kopule oraz inne elementy architektoniczne. Rokokowe wyposazenie wnetrza kosciola stanowia, m.in.: murowany oltarz glówny z lat 1781-1802, z bogata kulisowa architektura i dekoracja snycerska tabernakulum, oltarze boczne, krucyfiks z 1781 r., obraz Cudu sw. Walentego z martwym dzieckiem ze szkoly Szymona Czechowicza z 1774 r., ambona i chrzcielnica z 1776 r., dwie lawki kolatorskie z konca XVIII w., stól oltarzowy z 1850 r., naczynia liturgiczne z XVIII i XIX w., rzezby Ojców i Doktorów Kosciola i wladców wykonane w latach 1776-1778. W oltarzu glównym znajduje sie obraz Matki Boskiej Czestochowskiej, w srebrnej sukni.
|
Wereszczyn
Drewniany kosciól rzymskokatolicki p.w. Swietego Stanislawa i Swietej Trójcy z XVIII w. z wyposazeniem z XVIII i XIX wieku, przy kosciele znajduje sie drewniana dzwonnica z poczatku ubieglego stulecia.
Cmentarz z neogotycka XIX wieczna kaplica grobowa Rudkowskich, wlascicieli Wereszczyna.
|
Wyryki Polód
Trzy drewniane WIATRAKI (kozlaki) z XIX w., oszalowane z zachowanymi mechanizmami drewnianymi, jeden z nich jest czynny.
Drewniana o konstrukcji slupowej KAPLICZKA z XIX w. Wewnatrz znajduje sie XIX wieczna rzezba sw. Jana Nepomucena. |
Wytyczno
Drewniany KOSCIÓL PARAFIALNY p.w. sw. Andrzeja Bo-boli zbudowany na miejscu wczesniejszej cerkwi w 1949 r. z XVIII wiecznym, rokokowym oltarzem glównym, z rzezbami swietych Piotra i Pawla, rokokowym feretronem, krysztalowym zyrandolem z 1792 r., rokokowa monstrancja i puszka z konca XVII w. |
Zalucze Stare
Dawny ZBÓR EWANGELICKI z polowy XX w. Od 1950 r. pelni funkcje publicznej kaplicy rzym.-kat. p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wyposazenie wnetrza pochodzi z XVIII i XIX w.
Dwa drewniane WIATRAKI (kozlaki) z XIX w., z pierwotnym, drewnianym mechanizmem mlynarskim.
|
Zbereze
Murowana kaplica rzymskokatolicka z trzema XIX wiecznymi ikonami pochodzacymi z unickiej cerkwi.
|
|
Strona powstala dzieki dofinansowaniu udzielonego w ramach projektu “Turystyka - wspólna sprawa”, realizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Predsiebiorczosci, wspólfinansowanego ze srodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spolecznego.
|
|