Turystyka konna

 

Poleski Szlak Konny prowadzi przez Polesie Lubelskie i Wolynskie, które juz przed I wojna swiatowa stanowily atrakcje turystyczna. Popularnosc terenu wzrosla w latach dwudziestolecia miedzywojennego. Nieco zapomniano o nim po II wojnie swiatowej. Obecnie w dobie industrializacji i "cywilizowania" stal sie enklawa pierwotnej przyrody. Turysta spotyka tu urozmaicona rzezbe terenu z licznymi jeziorami, unikatowa faune i flore, ogromne przestrzenie dziewiczych lasów, czyste powietrze i przepiekne krajobrazy. Te atuty dostrzezono i wlaczono do Miedzynarodowego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.

Trasy Poleskiego Szlaku Konnego przebiegaja poprzez: Poleski Park Narodowy, 3 parki krajobrazowe (Poleski, Sobiborski, Chelmski), oraz liczne rezerwaty (Jezioro Orchowe, Magazyn, Zólwiowe Blota, Jezioro Brudzieniec, Trzy Jeziora, Maloziemce, Serniawy, Bachus, Stawska Góra, Bagno Serebryskie, Brzezno, Ro-skosz).
Niewatpliwym atutem jest fragment przebiegajacy wzdluz rzeki Bug jedynej duzej "dzikiej" rzeki nie przeksztalconej przez czlowieka, która stanowi granice Polski i Unii Europejskiej.

W ten wlasnie krajobraz wspólczesnych "kresów" Rzeczypospolitej doskonale wkomponowaly sie konie. One tutaj zawsze byly blisko czlowieka. Sluzyly mu jako srodek transportu, pracowaly na roli i byly towarzyszem broni. W miare postepu techniki przestaly stanowic podstawe egzystencji. Coraz czesciej stawaly sie elementem sportu, hipoterapii i rekreacji na lonie natury.

Kazdy kto rozpoczyna przygode z konmi musi wiele wiedziec na temat zachowan i umiejetnosci obchodzenia sie z nimi. Przed wyruszeniem na konny spacer, zadajmy sobie trud poznania zachowan, potrzeb i fizjologii naszych czworonoznych towarzyszy. Po tym mozemy spokojnie udac sie w teren.
Wychodzac naprzeciw tym oczekiwaniom czlonkowie Regionalnego Towarzystwa Gminy Sawin przy wspólpracy z Osrodkiem Jezdziecko-hodowlanym "Zurawiejka"z Bukowy Malej opracowali projekt stworzenia
Integracja turystyki rowerowej z konna na wspólnych szlakach.

Stadnina"Zurawiejka"z Bukowy Malej podczas otwarcia Poleskiego Szlaku Konnego profesjonalnej trasy konnej. Powstal 280 kilometrowy Poleski Szlak Konny, pierwszy na Lubelszczyznie, jeden najdluzszych w kraju. W realizacje przedsiewziecia wlaczyly sie samorzady gminne z 5 gmin z powiatu chelmskiego (Chelm, Dorohusk, Ruda Huta, Sawin, Wierzbica) i 7 z powiatu wlodawskiego (Hansk, Urszulin, Sosnowica, Stary Brus, Wola Uhruska, Wyryki, Wlodawa), miasta Chelm i Wlodawa, Poleski Park Narodowy,

Zarzad Parków Krajobrazowych Polesia z siedziba w Chelmie oraz nadlesnictwa: Chelm, Sobibór i Wlodawa.. Przedsiewziecie swoim zasiegiem obejmuje obszar ok. 1270 km2, zamieszkiwany przez ponad 130 tys. mieszkanców. Utworzona siec sciezek konnych, dostosowana jest do potrzeb i mozliwosci kazdego jezdzca.
Szlak jest oznakowany zgodnie z instrukcja PTTK, stanowia go m.in. kwadrat o wymiarach boku 120 mm z bialym tlem oraz kolo koloru pomaranczowego o srednicy 60 mm.


Strona powstala dzieki dofinansowaniu udzielonego w ramach projektu “Turystyka - wspólna sprawa”, realizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Predsiebiorczosci, wspólfinansowanego ze srodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spolecznego.