Rekreacja i turystyka

Jezioro Białe

Dużą wartość rekreacyjno-wypoczynkową mają włodawskie jeziora. Szczególnie popularne jest jezioro Białe k. wsi Okuninka. Króluje ono wielkością i urodą wśród kompleksu jezior włodawskich i z tego powody cieszy się największą sławą na całym pojezierzu. Jezioro ma 106 ha powierzchni i plasuje się na drugim miejscu pod względem głębokości (36, 6 m), po j. Piaseczno (38,8 m). Na jegowalory naturalne składają się ładne, piaszczysteplaże, twarde dno, przezroczysta woda i malownicze sąsiedzt>wo Lasów Sobiborskich.

Do kilkudziesięciu ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych, zlokalizowanych nad j. Białym, przyjeżdżają latem, szczególnie na weekendy, niezliczone rzesze gości spragnionych kąpieli i słońca. Miłośnicy ciszy i spokoju, swobodnego wędkowania i żeglowania, wybierają się tu wiosną lub wczesną jesienią. Wtedy cieszą się oni pełną urodą jeziora, Wędrówki po okolicy ułatwia szlak "Siedmiu Jezior Włodawskich", o dł 21 km, który wytyczono z Włodawy przez Orchówek - jeziora: Orchowe, Białe, Czarne, Rogożno, Lipiniec - urocze jeziorko Święte - otoczone lasem, wrzosowiskami i łąkami - jezioro Glinki.

Do innych ciekawych miejsc dociera "Centralny Szlak Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego" z Włodawy do Urszulina, który prowadzi przez: Okuninkę-Hańsk-Krowie Bagno-Poleski PN-Sosnowicę-Załucze Stare. Stąd już blisko do jeziora Uściwierz - największego na Pojezierzu, o pow. 284 ha. Dostępny jest tylko brzeg południowy, z plażą i niestrzeżonym kąpieliskiem. W nieodległym, olszowym uroczysku kryje się jeziorko Uściwierzek, wyróżniające się, jak poprzednie, wysokimi walorami przyrodniczymi.
Pobliskie jeziora Rotcze i Sumin, wykorzystywane są częściowo do rekreacji, dzięki istniejącym kąpieliskom i skromnej bazie usługowej.

Rzeka Bug jest ewenementem w Europie, jako że płynie swobodnie, dziko, "po swojemu". Widokiem Bugu i jego doliny trudno nasycić wzrok, tyle tu do oglądania! Kapryśny nurt rzeki, podmywane strome brzegi, a w innych miejscach żółty piasek plaż, zapraszają do fotografowania. Starorzecza, zwane bużyskami są siedliskiem wielu gatunków ryb i ostoją ciekawej flory a zielone łąki barwią się niezliczonymi gatunkami traw i kwiatów.
Dolina Bugu jest ważnym korytarzem ekologicznym, dlatego jej odcinek od miejsca, w którym staje się rzeką graniczną, aż po Terespol został uznany za Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków w sieci Natura 2000. Tu gnieżdżą się niezliczone populacje awiofauny i tędy przemieszczają się one w swoich wędrówkach. Dolina jest siedliskiem bobra, zachodzi tu łoś, sarna, jenot i wilk, a także inni przedstawiciele świata zwierząt.

Pojezierze Szackie

Pojezierze Szackie jest najpopularniejszym regionem rekreacyjnym na Wołyniu. W pogodne weekendy czerwca i września oraz w okresie wakacji letnich nad jeziorami Świtaź i Piaseczno wypoczywa tysiące osób, głównie mieszkańcy Łucka, Kowla i Włodzimierza Wołyńskiego. Docierają tu także Polacy, głównie z Lubelszczyzny.
Baza noclegowa pozwala na jednorazowy pobyt ok. 6 tys. gości, drugie tyle śpi w namiotach a nawet w samochodach. Najspokojniej jest tu w maju i październiku, a przy tym barwnie i w miarę ciepło. Zimą odwiedzają te strony nieliczni, a szkoda, ponieważ śnieżna sceneria lasów, jezior, pokrytych lodem, oszronionych szuwarów i oczeretów, a przy tym możliwość przebrnięcia przez zamarznięte trzęsawisko, stanowią niepowtarzalne możliwości aktywnego wypoczynku.

Na południowym brzegu j. Świtaź znajduje się duża tur-baza "Jeziora Szackie", a ponadto inne ośrodki wypoczynkowe, kampingi, pola biwakowe, ładne plaże i dogodne kąpieliska. Dobrze rozbudowane i funkcjonalne sanatorium "Leśna pieśń", a także ośrodek wypoczynkowy i kampingowy zlokalizowane są też nad j. Piaseczno.
W pobliżu wymienionych ośrodków wytyczono kilkukilometrowe ścieżki przyrodnicze "Leśna pieśń" i "Świtezianka".
Jezioro Świtaź robi wrażenie swoją rozległością i doskonałą przejrzystością wody, jego brzegi są piaszczyste i pozbawione roślinności.
Z wydm, zwanych Tatarskimi Górami, roztacza się ładny widok na błękitną toń jeziora i samotną, zadrzewioną wyspę Ostrów w oddali. Tak samo rozległą panoramę można podziwiać ze wzgórza cerkiewnego we wsi Świtaź.


Strona powstala dzieki dofinansowaniu udzielonego w ramach projektu “Turystyka - wspólna sprawa”, realizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Predsiebiorczosci, wspólfinansowanego ze srodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spolecznego.